Skakanki – akcesorium nie tylko dla dzieci

Kiedy jest mowa o skakankach, jako pierwsze skojarzenia pojawiają się prawdopodobnie wspomnienia z dzieciństwa. Skakanie na skakance było i jest jedną z ulubionych zabaw dzieci – to rekreacyjne wyzwanie, które potrafi wciągnąć na dłuższy czas, kusząc możliwością bicia kolejnych osobistych rekordów w płynnym przeskakiwaniu przez poruszający się rytmicznie sznurek.

Skakanka to bowiem nic innego, jak dość długi kawałek linki, zakończonej na obu końcach rączkami. To sportowe akcesorium wprawia się w ruch, umiejętnie poruszając dłońmi trzymającymi uchwyty – a cała sztuka skakania na skakance polega na takim odbijaniu stóp od ziemi, by te nie zaczepiły o obracającą się pętlę. Być może brzmi to niezbyt skomplikowanie – ale wymaga pewnego treningu i może stać się świetna formą rekreacji, dbania o własną sprawność fizyczną i dobrą formę.

Co nam daje używanie skakanki?

Dając skakankę dziecku, zachęca się je do zabawy, która okaże się przede wszystkim wszechstronnie pożytecznym ćwiczeniem fizycznym – bardzo dobrym dla ciała. Ale dorastanie nie oznacza wcale, że ze skakanki warto rezygnować – nie warto postrzegać jej jako wyłącznie dziecięcej zabawki. Pozostając wiernym skakaniu na skakance, można zaskarbić sobie wdzięczność swojego układu ruchu i krążenia. Rytmiczne skakanie to sposób na przyspieszenie akcji serca, czyli dotlenienie wszystkich komórek ciała. Jednocześnie następuje wprawienie w ruch limfy, która powinna krążyć w organizmie, by działał on w pełni harmonijnie. W taki trening angażowane jest całe ciało – i musi poruszać się w sposób precyzyjnie skoordynowany, żeby cała sztuka się udała. Używając tego akcesorium, ćwiczy się swoją zwinność i gibkość stawów, można stopniowo poprawiać kondycję. Niejako przy okazji można spalać kalorie: wzmocnić mięśnie, a nawet ujędrnić skórę.

Z uwagi na wszystkie te zalety, skakanki produkuje się także z myślą o dorosłych. Tego rodzaju trening jest polecany wielu sportowcom: zwłaszcza tym, dla których koordynacja ruchowa jest bardzo ważna. Takie akcesoria, traktowane jako przyrządy do ćwiczeń fizycznych, tworzy się z materiałów, które sprzyjają sprawnemu przeprowadzeniu sesji. Linka jest często skórzana, to znaczy mocna i niepodatna na skręcanie się. Często dodatkiem są także łożyska, pomagając lince poruszać się płynnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *